Úvodní strana  >  Novinky  >  Prohlášení ESA ke spolupráci s Ruskem

Prohlášení ESA ke spolupráci s Ruskem

Evropská vesmírná agentura vyjádřila politování nad lidskými oběťmi a tragickými následky války na Ukrajině. Plně uplatňuje sankce, které členské státy uvalily na Rusko. Posuzuje důsledky pro každý z probíhajících programů prováděných ve spolupráci s ruskou státní kosmickou agenturou Roskosmos a v úzké koordinaci s průmyslovými a mezinárodními partnery (zejména s NASA v oblasti Mezinárodní kosmické stanice) přizpůsobuje svá rozhodnutí rozhodnutím členských států. ESA bere na vědomí stažení pracovníků z kosmodromu Kourou a přizpůsobí tomu, na jaké nosiče převede plánované vypouštěné náklady. Pokud jde o misi ExoMars, s politováním musí konstatovat, že start v roce 2022 je málo pravděpodobný a další postup se bude řešit. Zdroj

Vyjadřujeme politování nad lidskými oběťmi a tragickými následky války na Ukrajině. Přijímání správných rozhodnutí je pro nás naprostou prioritou, a to nejen kvůli našim pracovníkům zapojeným do programů, ale i při plném respektování našich evropských hodnot, které vždy zásadně formovaly náš přístup k mezinárodní spolupráci.

ESA je mezivládní organizace řízená 22 členskými státy a v uplynulých desetiletích jsme vybudovali silnou síť mezinárodní spolupráce, která prostřednictvím svých velmi úspěšných programů slouží evropské i světové kosmické komunitě.

Plně uplatňujeme sankce, které naše členské státy uvalily na Rusko. Posuzujeme důsledky pro každý z našich probíhajících programů prováděných ve spolupráci s ruskou státní kosmickou agenturou Roskosmos a v úzké koordinaci s průmyslovými a mezinárodními partnery (zejména s NASA v oblasti Mezinárodní kosmické stanice) přizpůsobujeme svá rozhodnutí rozhodnutím našich členských států.

Pokud jde o vypouštění kosmických lodí Sojuz z evropského kosmodromu v Kourou, bereme na vědomí rozhodnutí Roskosmosu stáhnout své pracovníky z Kourou. Následně posoudíme pro každé evropské užitečné zatížení, za které neseme odpovědnost, vhodnou variantu, například pomocí připravovaných raket Vega-C a Ariane 6.

Pokud jde o pokračování programu ExoMars, je vzhledem k sankcím a širším souvislostem start v roce 2022 velmi nepravděpodobný. Generální ředitel ESA zanalyzuje všechny možnosti a připraví formální rozhodnutí o dalším postupu členských států ESA.

ESA situaci nadále sleduje v úzkém kontaktu se svými členskými státy.

Další informace o ESA: www.esa.int

O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: ESA


22. vesmírný týden 2025

22. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 5. do 1. 6. 2025. Měsíc bude v novu a bude jej možné vidět během dvou dnů ráno a večer. Planety se přiblížily úhlově Slunci, ráno trochu vykukuje Saturn a Venuše, večer mizí Jupiter a zůstává Mars. Aktivita Slunce je nyní opět nízká, přesto doslova odnikud nastala silná erupce. Česká vláda schválila realizaci letu Aleše Svobody do kosmu. Očekáváme start čínské mise Tianwen-2 k planetce a snad i test Super Heavy Starship. Před 85 lety se narodil fyzik Kip Thorne, nositel Nobelovy ceny za detekci gravitačních vln, který vystoupí 28. 5. v Praze s přednáškou v Karolinu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

16 hod.20min starý Měsíc.

Další informace »