Úvodní strana  >  Novinky  >  Uvidíme polární záři?

Uvidíme polární záři?

Množí se nám dotazy, jak to vypadá se šancí na viditelnost polární záře. V noci na pondělí, 26. 2. byla totiž zaznamenána zvýšená geomagnetická aktivita a slabá polární záře byla vyfotografována na webkamerách ČHMÚ. Očima bychom si ničeho pořádně ani nevšimli. K Zemi však mířil ještě jeden, možná výraznější oblak plazmatu a tak se další záře čekají v noci na úterý 27./28. 2. 2023. Pokračování...

Proto připomínáme článek, kde je shrnuto, jak se pokusit předpovědět, zda je vidět polární záře nebo ne. prostě čeho si všímat na grafech slunečního větru a na magnetometru v oblasti relativně nedalekého severoněmeckého Kielu. Zjednodušeně − když tam půjde modrá křivka strmě a hodně do mínusu a červená současně nahoru, tak vyběhněte na výhled k severu, kde je tma. Jinak můžete skoro jistě sedět v klidu doma.

Záznam magnetometru v noci z 26. na 27. 2. 2023, kdy se vyskytla slabší polární záře viditelná i z území ČR
Záznam magnetometru v noci z 26. na 27. 2. 2023, kdy se vyskytla slabší polární záře viditelná i z území ČR

Na grafu z dnešní noci si můžete všimnout, že nejvyšší aktivita a nejjasněší záře byla zhruba od 21 hodin UTC (22 hodin našeho času), kdy opakovaně výchylky klesaly k –50 nT. To již bývají u nás záře fotografovatelné a kdoví, možná i velmi slabě viditelné okem. Ale opravdu pěkné záře bývaly vidět až od –100 nT a ty nejlepší sahaly pod –500 nT, takže klídek, zatím se nic zajímavého neděje. Ale v příštích týdench a měsících se budou asi silné erupce stále častěji opakovat a my věříme, že už budete lépe vědět, jak s informacemi naložit.

O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Magnetometr, Polární záře


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »