Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země, Měsíc a Hubble

Uznání: STS-103 Crew, NASA

Posádka Raketoplán Discovery měla před dvěma týdny to štěstí být svědkem jednoho z nejjasnějších úplňků z oběžné dráhy během opravy kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Na snímku vlevo je vidět horizont Země pod úplňkem a ten je vidět pod okrajem kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Toho dne, 22.prosince byl úplněk o několik procent jasnější jak průměrně, protože k němu došlo ve stejném čase, kdy byl nejblíže Zemi a ta byla zase poměrně blízko ke Slunci. Posádka raketoplánu Hubbla úspěšně podarovala potřebnými vánočními dárky včetně šesti nových gyroskopů, nového počítače a nových baterií.

Štítky: Měsíc, Hubblův kosmický dalekohled, Země


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa

Další informace »