Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země, Měsíc a Hubble

Uznání: STS-103 Crew, NASA

Posádka Raketoplán Discovery měla před dvěma týdny to štěstí být svědkem jednoho z nejjasnějších úplňků z oběžné dráhy během opravy kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Na snímku vlevo je vidět horizont Země pod úplňkem a ten je vidět pod okrajem kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Toho dne, 22.prosince byl úplněk o několik procent jasnější jak průměrně, protože k němu došlo ve stejném čase, kdy byl nejblíže Zemi a ta byla zase poměrně blízko ke Slunci. Posádka raketoplánu Hubbla úspěšně podarovala potřebnými vánočními dárky včetně šesti nových gyroskopů, nového počítače a nových baterií.

Štítky: Měsíc, Hubblův kosmický dalekohled, Země


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »