Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 12: vlastní portrét

Uznání: C. Conrad, Apollo 12, NASA

Je to umění? Astronaut - fotograf z Apolla 12 Charles "Pete" Conrad pořídil v listopadu 1969, tento mistrovský kousek, zatímco se jeho kolega Alan Bean věnoval dokumentačním aktivitám lunární půdy v Oceanus Procellarum. Snímek dramatický a protikladný. Bean je bez tváře. Drsné prostředí měsíčního Oceánu bouří se odráží v jeho přilbě se skvěle zakomponovaným odrazem Conrada a lunárního horizontu. Práce fotožurnalistů původně zaměřená k zaznamenání podmínek lidí na planetě Zemi, jako jsou třeba snímky Lewis W. Hine z New Yorku počátkem 20.století jsou široce oceňovány jako fotografické umění. Stejně tak i hodně dokumentárních astronomických i kosmických snímků se dá ocenit pro jejich uměleckou a estetickou hodnotu.

Štítky: Měsíc, Apollo 12, Kosmonaut


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »