Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové měsíce Saturna

Uznání: B. Gladman (Observatoire de la Cote d'Azur) et al., ESO

Která planeta má nejvíce měsíců? Pro dnešek je to Saturn. Čtyři nově objevené měsíce posouvají planetu s prstenci na celkových dvacet dva, což o kousek překonává uranových dvacetjedna známých měsíců. Nově objevené saturnovy satelity nejsou ani velké, ani fotogenické. Slabý měsíc S/2000 S 1 je prvně objeveným v roce 2000 a je to drobná označená tečka vpravo dole na tomto snímku ze 7. srpna z Evropské jižní observatoře pořízeném dalekohledem o průměru 2.2m v La Silla, Chile. (Výrazná spirální galaxie vlevo nahoře je z velice vzdáleného pozadí!) Na rozdíl od velkých měsíců Saturna, jež mají téměř všechny kruhové dráhy ležící poblíž roviny rovníku planety, všechny čtyři nově objevené měsíce mají nepravidelné, skloněné dráhy vzdalující se daleko od planety. Při velikostech v rozsahu od 10 do 50 kilometrů jsou pravděpodobně zachycenými planetkami. Mezinárodní tým astronomů, jež se podílí na objevech doufá, že získá dost pozorování drobných satelitů, což umožní přesné výpočty oběžných drah než se Saturn ztratí ve sluneční záři zhruba v březnu 2001. Tým také našel několik dalších nepravidelných kandidátů na měsíce, jež se nyní sledují. Jediným doposud známým nepravidelným měsícem Saturna byl Phoebe objevený před více jak 100 lety W. H. Pickeringem.

Štítky: Měsíc, Saturn, Nepravidelný měsíc


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »