Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové měsíce Saturna

Uznání: B. Gladman (Observatoire de la Cote d'Azur) et al., ESO

Která planeta má nejvíce měsíců? Pro dnešek je to Saturn. Čtyři nově objevené měsíce posouvají planetu s prstenci na celkových dvacet dva, což o kousek překonává uranových dvacetjedna známých měsíců. Nově objevené saturnovy satelity nejsou ani velké, ani fotogenické. Slabý měsíc S/2000 S 1 je prvně objeveným v roce 2000 a je to drobná označená tečka vpravo dole na tomto snímku ze 7. srpna z Evropské jižní observatoře pořízeném dalekohledem o průměru 2.2m v La Silla, Chile. (Výrazná spirální galaxie vlevo nahoře je z velice vzdáleného pozadí!) Na rozdíl od velkých měsíců Saturna, jež mají téměř všechny kruhové dráhy ležící poblíž roviny rovníku planety, všechny čtyři nově objevené měsíce mají nepravidelné, skloněné dráhy vzdalující se daleko od planety. Při velikostech v rozsahu od 10 do 50 kilometrů jsou pravděpodobně zachycenými planetkami. Mezinárodní tým astronomů, jež se podílí na objevech doufá, že získá dost pozorování drobných satelitů, což umožní přesné výpočty oběžných drah než se Saturn ztratí ve sluneční záři zhruba v březnu 2001. Tým také našel několik dalších nepravidelných kandidátů na měsíce, jež se nyní sledují. Jediným doposud známým nepravidelným měsícem Saturna byl Phoebe objevený před více jak 100 lety W. H. Pickeringem.

Štítky: Měsíc, Saturn, Nepravidelný měsíc


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »