Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové měsíce Saturna

Uznání: B. Gladman (Observatoire de la Cote d'Azur) et al., ESO

Která planeta má nejvíce měsíců? Pro dnešek je to Saturn. Čtyři nově objevené měsíce posouvají planetu s prstenci na celkových dvacet dva, což o kousek překonává uranových dvacetjedna známých měsíců. Nově objevené saturnovy satelity nejsou ani velké, ani fotogenické. Slabý měsíc S/2000 S 1 je prvně objeveným v roce 2000 a je to drobná označená tečka vpravo dole na tomto snímku ze 7. srpna z Evropské jižní observatoře pořízeném dalekohledem o průměru 2.2m v La Silla, Chile. (Výrazná spirální galaxie vlevo nahoře je z velice vzdáleného pozadí!) Na rozdíl od velkých měsíců Saturna, jež mají téměř všechny kruhové dráhy ležící poblíž roviny rovníku planety, všechny čtyři nově objevené měsíce mají nepravidelné, skloněné dráhy vzdalující se daleko od planety. Při velikostech v rozsahu od 10 do 50 kilometrů jsou pravděpodobně zachycenými planetkami. Mezinárodní tým astronomů, jež se podílí na objevech doufá, že získá dost pozorování drobných satelitů, což umožní přesné výpočty oběžných drah než se Saturn ztratí ve sluneční záři zhruba v březnu 2001. Tým také našel několik dalších nepravidelných kandidátů na měsíce, jež se nyní sledují. Jediným doposud známým nepravidelným měsícem Saturna byl Phoebe objevený před více jak 100 lety W. H. Pickeringem.

Štítky: Měsíc, Saturn, Nepravidelný měsíc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »