Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed galaxie Kružítko v rentgenu

Uznání: F. Bauer (Penn State) et al., Chandra, NASA

Jsou černé díry příčinou rentgenového záření, jež vychází z centra galaxie v Kružítku? Nový snímek s vysokým rozlišením z oběžné rentgenové observatoře Chandra rozlišil vnitřní oblasti této blízké galaxie na několik menších zdrojů. Snímek je nahoře zobrazen v reprezentativních barvách. Ukazuje se, že rozsáhlá rentgenová emise z centra odpovídá optickému světlu a souhlasí s modelem, kde ze supermasivní černé díry ve středu galaxie Kružítko uniká horký plyn. Přinejmenší jeden další zdroj mění svou rentgenovou jasnost jak se dá čekat u binární hvězdné soustavy, a naznačuje tak, že systém je malý ale masivní a poskytuje podporu modelu, kde je černá díra obklopena prstencem jako kobliha. Zobrazená oblast zabírá napříč asi 5000 světelných let.

Štítky: Rentgenové paprsky, Černé díry, Circinus Galaxy


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »