Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radarový obraz Venuše

Uznání: D. Campbell (Cornell) et al., NAIC, NRAO, NASA, NSF

Největší radioteleskopy na světě spolupracují, aby vytvořily novou mapu povrchu Venuše. Povrch Venuše je obvykle skryt tlustou atmosférou, tvořenou většinou plynným oxidem uhličitým. Tyto tlusté mraky jsou průhledné, ovšem jen pro radarové signály vyslané a přijaté se Země. Dva radioteleskopy s vůbec kdy nejsilnějšími radarovými generátory jsou Arecibo Telescope na ostrově Puerto Rico a nový Robert C. Byrd Green Bank Telescope v Západní Virginii. Nová přehlídka dokáže rozlišit podrobnosti velké pouhý kilometr a bude podrobena hledání změn, jelikož poslední velká radarová mapa byla vytvořena sondou NASA Magellan, která obíhala Venuši v letech 1990 až 1994. Na snímku nahoře je část předběžného snímku ukazujícího podrobnosti o velikosti pouhých 5 kilometrů,.

Štítky: Venuše, Radar


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »