Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání a copyright: Stan Richard

Vítejte do prosincového slunovratu, prvního dne zimy na severní a léta na jižní polokouli planety Země. Dnes Slunce v 19:21 UT (světového času - Universal Time) dosahuje na obloze své nejjižnější deklinace. Teprve před týdnem, jak se Slunce blížilo ke konci své roční cesty na jih, tak bylo zakryto Měsícem. Pozorovatelé v Kostarice byli svědky prchavého prstencového zatmění, kdy Měsíc obklopený výrazným jasným prstencem během maximální fáze zakrývá asi 96 procent viditelného slunečního povrchu. Ale z převážné většiny Ameriky bylo toto zatmění pouze částečné a obloha byla často také částečně zamračena! Tento pohled zachytil Stan Richard, inženýr z Veřejné televize (Public Television) nedaleko Des Moines, Iowa, USA. Na snímku pořízeném kolem maxima zatmění ve svém místě je v dolním levém kvadrantu slunečního disku přes mraky vidět ostrá silueta měsíčního okraje.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »