Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání a copyright: Stan Richard

Vítejte do prosincového slunovratu, prvního dne zimy na severní a léta na jižní polokouli planety Země. Dnes Slunce v 19:21 UT (světového času - Universal Time) dosahuje na obloze své nejjižnější deklinace. Teprve před týdnem, jak se Slunce blížilo ke konci své roční cesty na jih, tak bylo zakryto Měsícem. Pozorovatelé v Kostarice byli svědky prchavého prstencového zatmění, kdy Měsíc obklopený výrazným jasným prstencem během maximální fáze zakrývá asi 96 procent viditelného slunečního povrchu. Ale z převážné většiny Ameriky bylo toto zatmění pouze částečné a obloha byla často také částečně zamračena! Tento pohled zachytil Stan Richard, inženýr z Veřejné televize (Public Television) nedaleko Des Moines, Iowa, USA. Na snímku pořízeném kolem maxima zatmění ve svém místě je v dolním levém kvadrantu slunečního disku přes mraky vidět ostrá silueta měsíčního okraje.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »