Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korona Atete na Venuši

Uznání: Magellan Spacecraft Team, USGS, NASA

Co mohlo způsobit, že na povrchu Venuše vyrostla obrovská válcovitá hora? Tyto útvary, které se na Venuši nachází, se nazývají korony. Na snímku nahoře je v popředí 500 km široká korona Atete, která se nachází v oblasti Venuše známé jako Galindo. Snímek byl vytvořen kombinováním mnoha radarových map oblasti tak, aby vznikla třírozměrná, počítačem generovaná perspektiva. Série tmavých obdélníků, které odshora dolů prochází snímkem, byla vytvořena zobrazovacím postupem a není skutečná. Původ masivních koron zůstává záhadou, i když se spekuluje, že jsou výsledkem jedné formy vulkanismu. Studium koron na Venuši vědcům pomáhá lépe porozumět vnitřní struktuře jak Venuše tak Země.

Štítky: Venuše, Korona, Volcanism


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »