Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

100m radioteleskop v Green Bank

Uznání: NRAO, NSF

V srpnu 2000 v začal v Green Bank, West Virginia, USA pracovat největší radioteleskop s plně pohyblivou parabolou. Radioteleskop v Green Bank je věnován Robertu C. Byrdovi, váží více jak 30 krát více než Socha svobody a přitom se může namířit kdekoliv na obloze přesněji než na jednu tisícinu stupně. Hlavní parabola je tak velká, že by mohla pojmout hřiště amerického fotbalu, což jí umožňuje slyšet dokonce slabý šum kvazarů, které se nachází přes celý vesmír. Využití radioteleskopu v Green Bank může navrhnout kdokoliv, ale formální návrhy se posuzují v soutěži. Velký rozměr Radioteleskop v Green Bank a inovativní design mu umožňují zkoumání rádiových vln emitovaných z komet, planet, pulsarů, vzdálených galaxií i vzdáleného ranného vesmíru.

Štítky: Západ slunce, Shadow, Cloud


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »