Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek mlhoviny Kužel

Uznání: ACS Science & Engineering Team, NASA

Hvězdné kolébky, kde rodivá mračna plynu a prachu bičují energetické větry z nově zrozených hvězd, oplývají kužely, pilíři a vznešenými tekoucími útvary. Dobře známým příkladem v jasné galaktické hvězdotvorné oblasti NGC 2264 je mlhovina Kužel. Na tomto podrobném záběru ji svou nejnovější kamerou zachytil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope. Asi 2500 světelných let vzdálená mlhovina Kužel v Jednorožci (Monoceros) je dlouhá asi 7 světelných let. Zde vyobrazená oblast, která obklopuje hlavu komolého kuželu, má napříč asi 2,5 světelného roku. V našem galaktickém krčku je tato vzdálenost něco přes přes polovinu vzdálenosti od Slunce ke svému nejbližšímu hvězdnému sousedovi, Alfa Centauri. Zdrojem větru, který tváří mlhovinu Kužel, je pravděpodobně hmotná hvězda NGC 2264 IRS, kterou v roce 1997 pozorovala Hubbleova infračervená kamera a leží nahoře už mimo obrázek. Červený závoj mlhoviny Kužel vytváří zářící vodík.

Štítky: Star-formation, Hubblův kosmický dalekohled, NGC 2264, Cone Nebula


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »