Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek mlhoviny Kužel

Uznání: ACS Science & Engineering Team, NASA

Hvězdné kolébky, kde rodivá mračna plynu a prachu bičují energetické větry z nově zrozených hvězd, oplývají kužely, pilíři a vznešenými tekoucími útvary. Dobře známým příkladem v jasné galaktické hvězdotvorné oblasti NGC 2264 je mlhovina Kužel. Na tomto podrobném záběru ji svou nejnovější kamerou zachytil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope. Asi 2500 světelných let vzdálená mlhovina Kužel v Jednorožci (Monoceros) je dlouhá asi 7 světelných let. Zde vyobrazená oblast, která obklopuje hlavu komolého kuželu, má napříč asi 2,5 světelného roku. V našem galaktickém krčku je tato vzdálenost něco přes přes polovinu vzdálenosti od Slunce ke svému nejbližšímu hvězdnému sousedovi, Alfa Centauri. Zdrojem větru, který tváří mlhovinu Kužel, je pravděpodobně hmotná hvězda NGC 2264 IRS, kterou v roce 1997 pozorovala Hubbleova infračervená kamera a leží nahoře už mimo obrázek. Červený závoj mlhoviny Kužel vytváří zářící vodík.

Štítky: Star-formation, Hubblův kosmický dalekohled, NGC 2264, Cone Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »