Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io: Erupce z Promethea

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Na tomto barevném kompozitním snímku z Galilea jsou na jupiterově vulkanickém měsíci Io vidět dvě erupce síry. Nalevo, za okrajem Io stoupá do výše asi 86 mil nad povrch vulkanické kaldery známé jako Pillan Patera nová modravá erupce. Ve středu snímku, poblíž čáry oddělující den a noc je vidět, jak prstencově tvarovaná erupce z Promethea stoupá do výše 45 mil nad Io a přitom vrhá napravo od vulkanického průduchu stín. Název nese po řeckém bohu, která dal smrtelníkům oheň. Erupce z Promethea je vidět této oblasti na každém doposud pořízeném snímku už od průletu Voyagerů v roce 1979 a tak je možnost, že tato erupce byla byla trvale aktivní přinejmenším 18 let. Snímek byl pořízen 28. června 1997 ze vzdálenosti 372000 mil.

Štítky: Io, Sopka, Prometheus


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »