Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání na Meridiani Planum

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Sonda Opportunity po meziplanetární cestě dlouhé skoro 300 miliónů mil (480 mil. km) a po závěrečném sestupu, obložená vzduchovými polštáři, doskákala v sobotu kolem 9:05 PST (t.j v neděli 6:05 SEČ) dolů na povrch Marsu. Místo přistání Opportunity, nyní už druhého roveru NASA na Marsu, na Meridiani Planum je na opačné straně rudé planety, než je jeho dvojče Spirit. Na prvním úchvatném barevném pohledu z Opportunity na snímku nahoře je tmavý, zvlněný terén na Meridiani Planum (aka Terra Meridiani) popisovaný jako jiný než cokoliv doposud spatřené na povrchu Marsu. O této oblasti se předpokládá, že je bohatá na šedý hematit, na železo bohatý minerál, který může vznikat ve vodním prostředí. V popředí je část plošiny roveru, zatímco hned za ní jsou vidět kruhovité stopy a známky vlečení vytvořené vzduchovými polštáři.

Štítky: Mars, Meridiani planum, Opportunity rover


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »