Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Henize 206: kosmické generace

Uznání: V. Gorjian(JPL) et al., JPL, Caltech, NASA

Při nahlížení do zaprášené mlhoviny v nedaleké galaxii Velký Magellanův oblak pořídily infračevené kamery na palubě Spitzerova kosmickém dalekohledu tento podrobný záběr hvězdné porodnice Henize 206, která je plná nově zrozených hvězd. Hvězdy se na infračerveném obrazu ve falešných barvách jeví jako bílé skvrnky mezi víry prachu a plynu. Nahoře jsou vidět výmluvné oblouky rozpínajících se trosek zbytků supernovy, závěrečné exploze hmotné hvězdy. Blízkost starodávné supernovy naznačuje, že vznikání nové generace hvězd nejspíše vyvolala rázová vlna ze samotné smrtící exploze, a to stlačováním plynu a prachu uvnitř Henize 206. Tak pokračuje kosmický cyklus smrti a zrodu hvězd. Ve vzdálenosti Velkého Magellanova oblaku, to je asi 163 000 světelných let, tento snímek pokrývá asi 1000 světelných let.

Štítky: Supernova, Star-formation, Lmc, Hen 206


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko

Další informace »