Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Henize 206: kosmické generace

Uznání: V. Gorjian(JPL) et al., JPL, Caltech, NASA

Při nahlížení do zaprášené mlhoviny v nedaleké galaxii Velký Magellanův oblak pořídily infračevené kamery na palubě Spitzerova kosmickém dalekohledu tento podrobný záběr hvězdné porodnice Henize 206, která je plná nově zrozených hvězd. Hvězdy se na infračerveném obrazu ve falešných barvách jeví jako bílé skvrnky mezi víry prachu a plynu. Nahoře jsou vidět výmluvné oblouky rozpínajících se trosek zbytků supernovy, závěrečné exploze hmotné hvězdy. Blízkost starodávné supernovy naznačuje, že vznikání nové generace hvězd nejspíše vyvolala rázová vlna ze samotné smrtící exploze, a to stlačováním plynu a prachu uvnitř Henize 206. Tak pokračuje kosmický cyklus smrti a zrodu hvězd. Ve vzdálenosti Velkého Magellanova oblaku, to je asi 163 000 světelných let, tento snímek pokrývá asi 1000 světelných let.

Štítky: Supernova, Star-formation, Lmc, Hen 206


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »