Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový Saturn

Uznání: J.Ness (Univ.Hamburg), et al., CXC, NASA

Nahoře rentgenově září prstenčitá planeta Saturn. Tajúplný rentgenový pohled, který je jinak mimo dosah lidského vidění, byl vytvořen překrytím počítačově generovaným obrysem kotouče plynového obra a soustavy prstenců s obrazem ve falešných barvách z vyhlazených rekonstruovaných rentgenových údajů z oběžné observatoře Chandra. Tyto údaje představují první detekci Saturna na rentgenových energiích a pro badatele jsou určitým překvapením. Jednak se rentgenové paprsky zdají být soustředěny spíše kolem rovníku planety, než u pólů, na rozdíl od pozorování u jediného dalšího plynového obra viditelného na tak vysokých energiích, u Jupitera. A zatímco vysokoenergetická emise Saturna odpovídá odrazu rentgenových paprsků od Slunce, tak intenzita odražených rentgenových paprsků se jeví neobyčeně silná. Nalevo, mimo kotouč planety, jsou vidět jenom slabé náznaky rentgenových paprsků ze vznešené soustavy prstenců.

Štítky: Saturn, Rentgenový


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »