Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkuje hustotní vlny v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny vzory v Saturnových prstencích? Kosmická sonda Cassini, která právě vstoupila na na oběžnou dráhu kolem Saturna, začala posílat zpátky nádherné snímky rozlehlé soustavy Saturnových prstenců v dosud nevídaných podrobnostech. Fyzické příčiny mnoha nově rozlišených prstencových struktur nejsou vždy známy. Pro původ krásně geometrického typu prstencové struktury, která je vidět nahoře v Saturnově prstenci A, ovšem existuje hypotéza, že jde o spirální hustotní vlnu. Oběžné dráhy částic prstenců, které obíhají v trochu odlišných vzdálenostech, systematicky ruší malý měsíc a způsobuje tak skládání hustotních vln. Na obrázku vpravo je také vidět přehybová vlna, svislá vlna v částicích prstence, která je také způsobená gravitrací nedalekého měsíce. Tento podrobný snímek zabírá asi 220 kilometrů. Cassini bude příští čtyři roky pořizovat a odesílat snímky vzdáleného Saturna s prstenci a jeho neobvyklými měsíci.

Štítky: Saturn, Cassini, Density waves


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »