Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkuje hustotní vlny v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny vzory v Saturnových prstencích? Kosmická sonda Cassini, která právě vstoupila na na oběžnou dráhu kolem Saturna, začala posílat zpátky nádherné snímky rozlehlé soustavy Saturnových prstenců v dosud nevídaných podrobnostech. Fyzické příčiny mnoha nově rozlišených prstencových struktur nejsou vždy známy. Pro původ krásně geometrického typu prstencové struktury, která je vidět nahoře v Saturnově prstenci A, ovšem existuje hypotéza, že jde o spirální hustotní vlnu. Oběžné dráhy částic prstenců, které obíhají v trochu odlišných vzdálenostech, systematicky ruší malý měsíc a způsobuje tak skládání hustotních vln. Na obrázku vpravo je také vidět přehybová vlna, svislá vlna v částicích prstence, která je také způsobená gravitrací nedalekého měsíce. Tento podrobný snímek zabírá asi 220 kilometrů. Cassini bude příští čtyři roky pořizovat a odesílat snímky vzdáleného Saturna s prstenci a jeho neobvyklými měsíci.

Štítky: Saturn, Cassini, Density waves


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »