Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkuje hustotní vlny v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny vzory v Saturnových prstencích? Kosmická sonda Cassini, která právě vstoupila na na oběžnou dráhu kolem Saturna, začala posílat zpátky nádherné snímky rozlehlé soustavy Saturnových prstenců v dosud nevídaných podrobnostech. Fyzické příčiny mnoha nově rozlišených prstencových struktur nejsou vždy známy. Pro původ krásně geometrického typu prstencové struktury, která je vidět nahoře v Saturnově prstenci A, ovšem existuje hypotéza, že jde o spirální hustotní vlnu. Oběžné dráhy částic prstenců, které obíhají v trochu odlišných vzdálenostech, systematicky ruší malý měsíc a způsobuje tak skládání hustotních vln. Na obrázku vpravo je také vidět přehybová vlna, svislá vlna v částicích prstence, která je také způsobená gravitrací nedalekého měsíce. Tento podrobný snímek zabírá asi 220 kilometrů. Cassini bude příští čtyři roky pořizovat a odesílat snímky vzdáleného Saturna s prstenci a jeho neobvyklými měsíci.

Štítky: Saturn, Cassini, Density waves


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »