Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkuje hustotní vlny v Saturnových prstencích

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Čím jsou způsobeny vzory v Saturnových prstencích? Kosmická sonda Cassini, která právě vstoupila na na oběžnou dráhu kolem Saturna, začala posílat zpátky nádherné snímky rozlehlé soustavy Saturnových prstenců v dosud nevídaných podrobnostech. Fyzické příčiny mnoha nově rozlišených prstencových struktur nejsou vždy známy. Pro původ krásně geometrického typu prstencové struktury, která je vidět nahoře v Saturnově prstenci A, ovšem existuje hypotéza, že jde o spirální hustotní vlnu. Oběžné dráhy částic prstenců, které obíhají v trochu odlišných vzdálenostech, systematicky ruší malý měsíc a způsobuje tak skládání hustotních vln. Na obrázku vpravo je také vidět přehybová vlna, svislá vlna v částicích prstence, která je také způsobená gravitrací nedalekého měsíce. Tento podrobný snímek zabírá asi 220 kilometrů. Cassini bude příští čtyři roky pořizovat a odesílat snímky vzdáleného Saturna s prstenci a jeho neobvyklými měsíci.

Štítky: Saturn, Cassini, Density waves


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »