Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan ze sondy Cassini infračerveně

Uznání: Cassini Imaging Team, VIMS, U. Arizona, ESA, NASA

Mohl by pod kouřmem na Titanu existovat život? Pokud ne, jak potom vznikl všechen ten metan? Brzy po navedení na oběžnou dráhu kolem obří planety minulý týden se automatická sonda Cassini poprvé letmo podívala na největší a nejtajemnější měsíc Saturna, aby na tyto otázky pomohla odpovědět. Ačkoliv tlustá vrstva kouřma v atmosféře bránila pořízení podrobných snímků povrchu ve viditelném světle, tak infračervené světlo poskytlo dostatek zajímavých vodítek k podstatě Titanova povrchu. Snímky nahoře ukazují Titan ve třech odlišných barvách infračerveného světla, s neenergetičtějším vlevo. Snímek zcela vlevo je nejpodrobnější, ale ukazuje porchové struktury, kterým není zcela dobře rozumět. Hladká plocha uprostřed snímku může odpovídat velkému oceánu vodního ledu s obsahem jednoduchých uhlovodíků. Tmavší oblasti na obrázku zcela vpravo mohou naznačovat oblasti poměrně bohaté na uhlovodíky. O bílé skvrně, která je vidět u jižního pólu, existuje hypotéza, že jde o trvalý mrak velkých částic obsahujících metan. Doufejme, že až vědci prostudují tyto snímky a snímky ze 45 plánovaných průletů, tak dospějí k lepšímu pochopení tajemného povrchu Titanu. V lednu Cassini plánuje odhodit na povrch Titanu sondu Huygens.

Štítky: Saturn, Infračervený, Titan


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »