Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan ze sondy Cassini infračerveně

Uznání: Cassini Imaging Team, VIMS, U. Arizona, ESA, NASA

Mohl by pod kouřmem na Titanu existovat život? Pokud ne, jak potom vznikl všechen ten metan? Brzy po navedení na oběžnou dráhu kolem obří planety minulý týden se automatická sonda Cassini poprvé letmo podívala na největší a nejtajemnější měsíc Saturna, aby na tyto otázky pomohla odpovědět. Ačkoliv tlustá vrstva kouřma v atmosféře bránila pořízení podrobných snímků povrchu ve viditelném světle, tak infračervené světlo poskytlo dostatek zajímavých vodítek k podstatě Titanova povrchu. Snímky nahoře ukazují Titan ve třech odlišných barvách infračerveného světla, s neenergetičtějším vlevo. Snímek zcela vlevo je nejpodrobnější, ale ukazuje porchové struktury, kterým není zcela dobře rozumět. Hladká plocha uprostřed snímku může odpovídat velkému oceánu vodního ledu s obsahem jednoduchých uhlovodíků. Tmavší oblasti na obrázku zcela vpravo mohou naznačovat oblasti poměrně bohaté na uhlovodíky. O bílé skvrně, která je vidět u jižního pólu, existuje hypotéza, že jde o trvalý mrak velkých částic obsahujících metan. Doufejme, že až vědci prostudují tyto snímky a snímky ze 45 plánovaných průletů, tak dospějí k lepšímu pochopení tajemného povrchu Titanu. V lednu Cassini plánuje odhodit na povrch Titanu sondu Huygens.

Štítky: Saturn, Infračervený, Titan


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »