Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan ze sondy Cassini infračerveně

Uznání: Cassini Imaging Team, VIMS, U. Arizona, ESA, NASA

Mohl by pod kouřmem na Titanu existovat život? Pokud ne, jak potom vznikl všechen ten metan? Brzy po navedení na oběžnou dráhu kolem obří planety minulý týden se automatická sonda Cassini poprvé letmo podívala na největší a nejtajemnější měsíc Saturna, aby na tyto otázky pomohla odpovědět. Ačkoliv tlustá vrstva kouřma v atmosféře bránila pořízení podrobných snímků povrchu ve viditelném světle, tak infračervené světlo poskytlo dostatek zajímavých vodítek k podstatě Titanova povrchu. Snímky nahoře ukazují Titan ve třech odlišných barvách infračerveného světla, s neenergetičtějším vlevo. Snímek zcela vlevo je nejpodrobnější, ale ukazuje porchové struktury, kterým není zcela dobře rozumět. Hladká plocha uprostřed snímku může odpovídat velkému oceánu vodního ledu s obsahem jednoduchých uhlovodíků. Tmavší oblasti na obrázku zcela vpravo mohou naznačovat oblasti poměrně bohaté na uhlovodíky. O bílé skvrně, která je vidět u jižního pólu, existuje hypotéza, že jde o trvalý mrak velkých částic obsahujících metan. Doufejme, že až vědci prostudují tyto snímky a snímky ze 45 plánovaných průletů, tak dospějí k lepšímu pochopení tajemného povrchu Titanu. V lednu Cassini plánuje odhodit na povrch Titanu sondu Huygens.

Štítky: Saturn, Infračervený, Titan


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 156P/Russell-LINEAR

Snímek komety 156P. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa procházela souhvězdím Persea. Vzdálenost od Země 1.595 au, od Slunce 1.807 au. Rychlost pohybu po obloze 1.45 arcsec/min.

Další informace »