Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan ze sondy Cassini infračerveně

Uznání: Cassini Imaging Team, VIMS, U. Arizona, ESA, NASA

Mohl by pod kouřmem na Titanu existovat život? Pokud ne, jak potom vznikl všechen ten metan? Brzy po navedení na oběžnou dráhu kolem obří planety minulý týden se automatická sonda Cassini poprvé letmo podívala na největší a nejtajemnější měsíc Saturna, aby na tyto otázky pomohla odpovědět. Ačkoliv tlustá vrstva kouřma v atmosféře bránila pořízení podrobných snímků povrchu ve viditelném světle, tak infračervené světlo poskytlo dostatek zajímavých vodítek k podstatě Titanova povrchu. Snímky nahoře ukazují Titan ve třech odlišných barvách infračerveného světla, s neenergetičtějším vlevo. Snímek zcela vlevo je nejpodrobnější, ale ukazuje porchové struktury, kterým není zcela dobře rozumět. Hladká plocha uprostřed snímku může odpovídat velkému oceánu vodního ledu s obsahem jednoduchých uhlovodíků. Tmavší oblasti na obrázku zcela vpravo mohou naznačovat oblasti poměrně bohaté na uhlovodíky. O bílé skvrně, která je vidět u jižního pólu, existuje hypotéza, že jde o trvalý mrak velkých částic obsahujících metan. Doufejme, že až vědci prostudují tyto snímky a snímky ze 45 plánovaných průletů, tak dospějí k lepšímu pochopení tajemného povrchu Titanu. V lednu Cassini plánuje odhodit na povrch Titanu sondu Huygens.

Štítky: Saturn, Infračervený, Titan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »