Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kmitání muonu otevírá dveře k supersymetrickému vesmíru

Uznání: R. Bowman, g-2 Collaboration, BNL, DOE

Jak rychle kmitají fundamentální částice? Překvapivá odpověď na tuto zdánlivě nevýznamnou otázku přišla z laboratoře Brookhaven National Laboratory v New Yorku v USA a možná že nejenom ukazuje, že standardní model částicové fyziky není úplný, ale také že je náš vesmír vyplněn doposud nedetekovaným typem fundamentálních částic. Zejména muon, částice podobná těžkému elektronu, musela podstoupit svoje poměrně velké kmitání pečlivému zkoumání už od roku 1999 v nahoře zobrazeném experimentu známém jako g-2 (g mínus dva). Výsledek vzbudil pozornost dalších experimentálních skupin na celém světě, aby jej potvrdily a vyvinul tak tlak na teoretiky pro lepší výklad. Rychlost kmitání je citlivá na podivné moře virtuálních částic, které všude vstupují do svého bytí. Nečekaná rychlost kmitání může ukazovat, že toto moře hostí virtuální částice, mezi které patří skoro neviditelné supersymetrické protějšky známých částic. Pokud je to pravda, tak by kolem nás mohl existovat skoro neviditelný vesmír skutečných supersymetrických částic.

Štítky: Vesmír, Muon, Supersymmetry


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »