Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

O možnosti vyšplhat na Mars

Uznání a copyright: Fred Espenak ( www.MrEclipse.com)

Jiný 19. říjen, roku 1899 ve Worcesteru, stát Massachusetts vyšplhal tehdy 17 letý Robert Goddard za krásného podzimního odpoledne na třešeň. Inspirován Válkou světů od H.G. Wellse si mladý Goddard při pohledu přes louku představoval, jak by to bylo krásné mít přístroj, který by umožnil vyšplhat na Mars. Od té doby cítil, že jeho život má účel a v následujích letech ve svém deníku psal o 19. říjnu jako o "výročním dnu", výročí svého výstupu na třešeň. V roce 1926 navrhnul, postavil a vypustil první raketu s kapalným pohonem na světě. Na tomto pohledu na oblohu je dole vpravo přes stromy vidět i Mars, kromě toho i Měsíc a Venuši, všechno tělesa už navštívená raketami na kapalný pohon zkonstruovanými podle Goddardem vyvinutých principů.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Robert Goddard


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »