Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

O možnosti vyšplhat na Mars

Uznání a copyright: Fred Espenak ( www.MrEclipse.com)

Jiný 19. říjen, roku 1899 ve Worcesteru, stát Massachusetts vyšplhal tehdy 17 letý Robert Goddard za krásného podzimního odpoledne na třešeň. Inspirován Válkou světů od H.G. Wellse si mladý Goddard při pohledu přes louku představoval, jak by to bylo krásné mít přístroj, který by umožnil vyšplhat na Mars. Od té doby cítil, že jeho život má účel a v následujích letech ve svém deníku psal o 19. říjnu jako o "výročním dnu", výročí svého výstupu na třešeň. V roce 1926 navrhnul, postavil a vypustil první raketu s kapalným pohonem na světě. Na tomto pohledu na oblohu je dole vpravo přes stromy vidět i Mars, kromě toho i Měsíc a Venuši, všechno tělesa už navštívená raketami na kapalný pohon zkonstruovanými podle Goddardem vyvinutých principů.

Štítky: Mars, Měsíc, Venuše, Robert Goddard


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »