Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Andromedě infračerveně

Uznání: K. Gordon (U. Arizona), JPL-Caltech, NASA

Jak Galaxie v Andromedě opravdu vypadá? Pro odpověď se astronomové podívali na našeho největšího galaktického souseda v jiném, v infračerveném světle. Astronomové namířili Spitzerův kosmiký dalekohled na obří Messier (M31) po víc jak 18 hodin a vytvořili mozaiku z 11 000 expozic. Výsledný obraz nahoře ukazuje M31 do větších infračervených podrobností jak kdykoliv předtím. Infračervené světlo v pásmu 24 mikronů je zvlášť citlivé k hvězdami zahřátému prachu. Nahoře jsou vidět předtím neobjevené útvary včetně složité struktury spirálních ramen, spirálního oblouku u středu, prstence vznikajících hvězd mimo střed a neobvyklé díry v galaktickém disku. Naproti tomu se ve viditelném a dokonce i v ultrafialovém světle Galaxie v Andromedě jeví mnohem hladší. Analýzy a srovnání tohoto obrazu s jinými snímky asi poskytnou vodítka nejen k bouřlivé minulosti M31, ale i naší vlastní Mléčné dráhy.

Štítky: M31, Infračervený, Spitzer space telescope


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »