Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Andromedě infračerveně

Uznání: K. Gordon (U. Arizona), JPL-Caltech, NASA

Jak Galaxie v Andromedě opravdu vypadá? Pro odpověď se astronomové podívali na našeho největšího galaktického souseda v jiném, v infračerveném světle. Astronomové namířili Spitzerův kosmiký dalekohled na obří Messier (M31) po víc jak 18 hodin a vytvořili mozaiku z 11 000 expozic. Výsledný obraz nahoře ukazuje M31 do větších infračervených podrobností jak kdykoliv předtím. Infračervené světlo v pásmu 24 mikronů je zvlášť citlivé k hvězdami zahřátému prachu. Nahoře jsou vidět předtím neobjevené útvary včetně složité struktury spirálních ramen, spirálního oblouku u středu, prstence vznikajících hvězd mimo střed a neobvyklé díry v galaktickém disku. Naproti tomu se ve viditelném a dokonce i v ultrafialovém světle Galaxie v Andromedě jeví mnohem hladší. Analýzy a srovnání tohoto obrazu s jinými snímky asi poskytnou vodítka nejen k bouřlivé minulosti M31, ale i naší vlastní Mléčné dráhy.

Štítky: M31, Infračervený, Spitzer space telescope


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »