Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Andromedě z GALEXu

Uznnání: GALEX team, Caltech, NASA

Proč má galaxie v Andromedě obrovský prstenec? V ultrafialovém světle vypadá naše nejbližší velká galaxie od naší Galaxie Mléčné dráhy mnohem více jak prstencová galaxie než spirální. Na tomto nedávno zveřejněném obrázku Andromedy (M31) z mozaiky snímků z družice GALEX (GALaxy Evolution Explorer) vypuštěné v dubnu na oběznou dráhu Země, je prstenec krásně zvýrazněný. Snímek nahoře v ultrafialových barvách byl digitálně posunutý do vizuální oblasti. Obrázku dominují mladé modré hvězdy, které označují hvězdotvorný prstenec, stejně jako další hvězdotvorné oblasti dokonce ještě dále od galaktického středu. Původ obrovského prstence o průměru 150 000 světelných let je neznámý, ale pravděpodobně se váže ke gravitačním interakcím s malými satelitními galaxiemi, které obíhají v blízkosti galaktického obra. M31 leží ve vzdálenosti asi tři milióny světelných let a je dost jasná na to, že je možné ji spatřit i bez triedru v souhvězdí Andromedy.

Štítky: M31, Ultrafialový, GALEX


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »