Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Andromedě z GALEXu

Uznnání: GALEX team, Caltech, NASA

Proč má galaxie v Andromedě obrovský prstenec? V ultrafialovém světle vypadá naše nejbližší velká galaxie od naší Galaxie Mléčné dráhy mnohem více jak prstencová galaxie než spirální. Na tomto nedávno zveřejněném obrázku Andromedy (M31) z mozaiky snímků z družice GALEX (GALaxy Evolution Explorer) vypuštěné v dubnu na oběznou dráhu Země, je prstenec krásně zvýrazněný. Snímek nahoře v ultrafialových barvách byl digitálně posunutý do vizuální oblasti. Obrázku dominují mladé modré hvězdy, které označují hvězdotvorný prstenec, stejně jako další hvězdotvorné oblasti dokonce ještě dále od galaktického středu. Původ obrovského prstence o průměru 150 000 světelných let je neznámý, ale pravděpodobně se váže ke gravitačním interakcím s malými satelitními galaxiemi, které obíhají v blízkosti galaktického obra. M31 leží ve vzdálenosti asi tři milióny světelných let a je dost jasná na to, že je možné ji spatřit i bez triedru v souhvězdí Andromedy.

Štítky: M31, Ultrafialový, GALEX


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »