Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Andromedě z GALEXu

Uznnání: GALEX team, Caltech, NASA

Proč má galaxie v Andromedě obrovský prstenec? V ultrafialovém světle vypadá naše nejbližší velká galaxie od naší Galaxie Mléčné dráhy mnohem více jak prstencová galaxie než spirální. Na tomto nedávno zveřejněném obrázku Andromedy (M31) z mozaiky snímků z družice GALEX (GALaxy Evolution Explorer) vypuštěné v dubnu na oběznou dráhu Země, je prstenec krásně zvýrazněný. Snímek nahoře v ultrafialových barvách byl digitálně posunutý do vizuální oblasti. Obrázku dominují mladé modré hvězdy, které označují hvězdotvorný prstenec, stejně jako další hvězdotvorné oblasti dokonce ještě dále od galaktického středu. Původ obrovského prstence o průměru 150 000 světelných let je neznámý, ale pravděpodobně se váže ke gravitačním interakcím s malými satelitními galaxiemi, které obíhají v blízkosti galaktického obra. M31 leží ve vzdálenosti asi tři milióny světelných let a je dost jasná na to, že je možné ji spatřit i bez triedru v souhvězdí Andromedy.

Štítky: M31, Ultrafialový, GALEX


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »