Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Andromedě z GALEXu

Uznnání: GALEX team, Caltech, NASA

Proč má galaxie v Andromedě obrovský prstenec? V ultrafialovém světle vypadá naše nejbližší velká galaxie od naší Galaxie Mléčné dráhy mnohem více jak prstencová galaxie než spirální. Na tomto nedávno zveřejněném obrázku Andromedy (M31) z mozaiky snímků z družice GALEX (GALaxy Evolution Explorer) vypuštěné v dubnu na oběznou dráhu Země, je prstenec krásně zvýrazněný. Snímek nahoře v ultrafialových barvách byl digitálně posunutý do vizuální oblasti. Obrázku dominují mladé modré hvězdy, které označují hvězdotvorný prstenec, stejně jako další hvězdotvorné oblasti dokonce ještě dále od galaktického středu. Původ obrovského prstence o průměru 150 000 světelných let je neznámý, ale pravděpodobně se váže ke gravitačním interakcím s malými satelitními galaxiemi, které obíhají v blízkosti galaktického obra. M31 leží ve vzdálenosti asi tři milióny světelných let a je dost jasná na to, že je možné ji spatřit i bez triedru v souhvězdí Andromedy.

Štítky: M31, Ultrafialový, GALEX


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »