Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

UB313: Větší jak Pluto

Uznání ilustrace a copyright: Theirry Lombry

Jak se nazývají objekty z vnější sluneční soustavy, které jsou větší jak Pluto? Nikdo si není jistý. Tato otázka vyvstala nedávno, když o objektu 2003 UB313, který je nyní dvakrát tak daleko jako Pluto a není s ostatními planetami ve stejné rovině, bylo nedávno potvrzeno, že je o 30 procent větší jak Pluto. Velikost UB313 byla měřena porovnáním jeho vzdálenosti od Slunce a kolik vyzařuje infračerveného záření. Předchozí odhady velikosti byly založeny pouze na pozorováních ve viditelném světle a byly velice ovliněny odrazivostí samotného objektu. Zda bude 2003 UB313 oficiálně prohlášen za planetu zakrátko odpoví Mezinárodní astronomická unie. Vědecký malíř zobrazil na obrázku nahoře UB313 na jeho vzdálené oběžné dráze spolu s hypotetickým měsícem.

Štítky: Pluto, UB313, Trans Neptunian Object


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »