Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

UB313: Větší jak Pluto

Uznání ilustrace a copyright: Theirry Lombry

Jak se nazývají objekty z vnější sluneční soustavy, které jsou větší jak Pluto? Nikdo si není jistý. Tato otázka vyvstala nedávno, když o objektu 2003 UB313, který je nyní dvakrát tak daleko jako Pluto a není s ostatními planetami ve stejné rovině, bylo nedávno potvrzeno, že je o 30 procent větší jak Pluto. Velikost UB313 byla měřena porovnáním jeho vzdálenosti od Slunce a kolik vyzařuje infračerveného záření. Předchozí odhady velikosti byly založeny pouze na pozorováních ve viditelném světle a byly velice ovliněny odrazivostí samotného objektu. Zda bude 2003 UB313 oficiálně prohlášen za planetu zakrátko odpoví Mezinárodní astronomická unie. Vědecký malíř zobrazil na obrázku nahoře UB313 na jeho vzdálené oběžné dráze spolu s hypotetickým měsícem.

Štítky: Pluto, UB313, Trans Neptunian Object


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »