Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

UB313: Větší jak Pluto

Uznání ilustrace a copyright: Theirry Lombry

Jak se nazývají objekty z vnější sluneční soustavy, které jsou větší jak Pluto? Nikdo si není jistý. Tato otázka vyvstala nedávno, když o objektu 2003 UB313, který je nyní dvakrát tak daleko jako Pluto a není s ostatními planetami ve stejné rovině, bylo nedávno potvrzeno, že je o 30 procent větší jak Pluto. Velikost UB313 byla měřena porovnáním jeho vzdálenosti od Slunce a kolik vyzařuje infračerveného záření. Předchozí odhady velikosti byly založeny pouze na pozorováních ve viditelném světle a byly velice ovliněny odrazivostí samotného objektu. Zda bude 2003 UB313 oficiálně prohlášen za planetu zakrátko odpoví Mezinárodní astronomická unie. Vědecký malíř zobrazil na obrázku nahoře UB313 na jeho vzdálené oběžné dráze spolu s hypotetickým měsícem.

Štítky: Pluto, UB313, Trans Neptunian Object


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »