Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 246 a umírající hvězda

Uznání: Gemini South GMOS, Travis Rector (Univ. Alaska)

Planetární mlhovina NGC 246, přiléhavě pojmenovaná "mlhovina Lebka", opravdu obklopuje umírající hvězdu, která je asi 1600 světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus). Nádherná, po tisíce let vyvrhovaná spletitá mlhovina je vnější atmosférou kdysi slunci podobné hvězdy. Rozpínající se vnější atmosféra působí na plyn a prach v mezihvězdném prostředí, zatímco hvězda samotná, slabší složka podvojné hvězdné soustavy, která je vidět ve středu mlhoviny, nyní vstupuje do poslední fáze svého vývoje a stává se hustým, horkým bílým trpaslíkem. Hvězda s mlhovinou se rychle pohybují k horní části tohoto podrobného pohledu, jak ostatně naznačuje jasnější horní náběžná hrana. Tento ostrý snímek zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 246 něco přes 2,5 světelných let a jsou na něm také vzdálené galaxie pozadí, některé viditelné dole, přímo přes samotnou mlhovinu.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Ngc246


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »