Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 246 a umírající hvězda

Uznání: Gemini South GMOS, Travis Rector (Univ. Alaska)

Planetární mlhovina NGC 246, přiléhavě pojmenovaná "mlhovina Lebka", opravdu obklopuje umírající hvězdu, která je asi 1600 světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus). Nádherná, po tisíce let vyvrhovaná spletitá mlhovina je vnější atmosférou kdysi slunci podobné hvězdy. Rozpínající se vnější atmosféra působí na plyn a prach v mezihvězdném prostředí, zatímco hvězda samotná, slabší složka podvojné hvězdné soustavy, která je vidět ve středu mlhoviny, nyní vstupuje do poslední fáze svého vývoje a stává se hustým, horkým bílým trpaslíkem. Hvězda s mlhovinou se rychle pohybují k horní části tohoto podrobného pohledu, jak ostatně naznačuje jasnější horní náběžná hrana. Tento ostrý snímek zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 246 něco přes 2,5 světelných let a jsou na něm také vzdálené galaxie pozadí, některé viditelné dole, přímo přes samotnou mlhovinu.

Štítky: Binary star, Planetární mlhovina, Ngc246


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »