Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hrbolatý vulkanický balvan na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Co vytvořilo tento kámen na Marsu s neobvyklou texturou? Nejspíše sopka. Tento podivný kámen zvaný Bumpy Boulder měří na výšku o něco méně jak půl metru a na Marsu jej při svém ježdění našel rover Spirit. Důlky v rozeklaném kameni jsou nejspíše puchýřky, které vznikly z horkého plynu vybublávajícího ze žhavé horniny vyvržené aktivní Marťanskou sopkou. Okolo Bumpy Boulder je vidět několik podobných kamenů, které mají nejspíše podobnou minulost. Snímek nahoře v opravdových barvách byl pořízen asi před měsícem. Rover Spirit, který nyní na Marsu pracuje už třetí rok, přezimovává na úbočí kopce, aby pro baterie zachytil co nejvíce z mála oživujícího slunečního světla na severní polokouli Marsu.

Štítky: Mars, Sopka, Bumpy boulder


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »