Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

APOD má jedenáct

Uznání a copyright: Herman Serrano

První APOD se objevil dnes před 11 lety, 16. června 1995. Přestože ten den ta stránka měla jenom 14 shlédnutí, tak jsme rádi, že dnes můžeme odhadovat, že APOD za posledních 11 let poskytnul přes 400 miliónů snímků s vesmírnou tématikou. Brzský začátek a skoro nezměněný formát umožnily, že se APOD stal konzistentním a navštěvovaným místem na webu, který je jinak plný změn. Mnoho lidí ani neví, že APOD je nyní denně překládán do mnoha jazyků. Náš dík patří opětovně jak čtenářům, tak NASA, za jejich trvající podporu, ale jakékolik potenciální gratulační emaily posílejte prosím těm lidem, kteří vytvořili ty skvělé obrázky, často s význačným úsilím, takže APOD měl to štěstí přetrvat tolik let. Hodně z nich lze kontaktovat sledováním odkazů s uznáním pod obrázky. Některé z těchto snímků jsou na krásné koláži fantastické oblohy nad Marsem, kterou poslal nadšený čtenář APODu, dobře znalý digitálního zpracování obrazu. Kolik snímků APODu dokážete identifikovat?

Štítky: Apod, Eleven years old, Collage


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »