Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Děti Slunce

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA - courtesy Steele Hill

Na tomto pohledu z 11. listopadu se Sluncem uprostřed se na okamžik planety Jupiter, Venuše, Mars a Merkur seřadily kolem své mateřské hvězdy. Obraz z koronografu na palubě kosmické sluneční observatoře SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) má 15 stupňů s polohou a velikostí Slunce označenou bílou kružnicí. Hvězdy v pozadí jsou také viditelné, neboť jinak silné sluneční světlo odstiňuje zákrytový disk koronografu. Ovšem planety samotné, zejména Jupiter a Venuše, jsou stále dostatečné jasné na to, aby na snímku způsobovaly výrazné vodorovné pruhy. Merkur se ve skutečnosti přes zorné pole pohybuje nejrychleji a o pár dnů dříve byl vidět, jak přechází před slunečním diskem. A co je to za jasnou dvojhvězdu vlevo od Marsu? Zubenelgenubi, samozřejmě.

Štítky: Mars, Venuše, Jupiter, Merkur, SOHO, Zubenelgenubi


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »