Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Děti Slunce

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA - courtesy Steele Hill

Na tomto pohledu z 11. listopadu se Sluncem uprostřed se na okamžik planety Jupiter, Venuše, Mars a Merkur seřadily kolem své mateřské hvězdy. Obraz z koronografu na palubě kosmické sluneční observatoře SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) má 15 stupňů s polohou a velikostí Slunce označenou bílou kružnicí. Hvězdy v pozadí jsou také viditelné, neboť jinak silné sluneční světlo odstiňuje zákrytový disk koronografu. Ovšem planety samotné, zejména Jupiter a Venuše, jsou stále dostatečné jasné na to, aby na snímku způsobovaly výrazné vodorovné pruhy. Merkur se ve skutečnosti přes zorné pole pohybuje nejrychleji a o pár dnů dříve byl vidět, jak přechází před slunečním diskem. A co je to za jasnou dvojhvězdu vlevo od Marsu? Zubenelgenubi, samozřejmě.

Štítky: Mars, Venuše, Jupiter, Merkur, SOHO, Zubenelgenubi


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »