Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Děti Slunce

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA - courtesy Steele Hill

Na tomto pohledu z 11. listopadu se Sluncem uprostřed se na okamžik planety Jupiter, Venuše, Mars a Merkur seřadily kolem své mateřské hvězdy. Obraz z koronografu na palubě kosmické sluneční observatoře SOHO (SOlar Heliospheric Observatory) má 15 stupňů s polohou a velikostí Slunce označenou bílou kružnicí. Hvězdy v pozadí jsou také viditelné, neboť jinak silné sluneční světlo odstiňuje zákrytový disk koronografu. Ovšem planety samotné, zejména Jupiter a Venuše, jsou stále dostatečné jasné na to, aby na snímku způsobovaly výrazné vodorovné pruhy. Merkur se ve skutečnosti přes zorné pole pohybuje nejrychleji a o pár dnů dříve byl vidět, jak přechází před slunečním diskem. A co je to za jasnou dvojhvězdu vlevo od Marsu? Zubenelgenubi, samozřejmě.

Štítky: Mars, Venuše, Jupiter, Merkur, SOHO, Zubenelgenubi


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »