Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ručně nakreslený přechod

Uznání a copyright: Mark Seibold

Pohled na maličký disk Merkuru, který se pomalu pohyboval přes Slunce minulý týden, inspiroval a pobavil mnoho obyvatelů planety Země. Umělec a astronom Mark Seibold vidět oba přechody nejvnitřenější planety sluneční soustavy v roce 1999 i 2006 dalekohledy se slunečními filtry a vytvořil tuto kresbu Merkuru, jak se "vznáší ve fotosféře" u okraje obrovského slunečního disku. Původní práce je pastel 23 krát 17 palců (58x43cm). Zatímco je ruka umělce přidaná tvůrčím způsobem, tak Seibold se koncentroval na zachycení dojmu siluety Merkuru obklopenou stíny odrážejícími jeho vizuální zkušenost, což není při fotografických expozicích snadné zachytit. Před dnešní dobou kamer se k záznamu teleskopických pozorování slunečních skvrn a přechodů planet kresby používaly daleko více.

Štítky: Merkur, Přechod, Drawing, Artists rendition


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »