Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ručně nakreslený přechod

Uznání a copyright: Mark Seibold

Pohled na maličký disk Merkuru, který se pomalu pohyboval přes Slunce minulý týden, inspiroval a pobavil mnoho obyvatelů planety Země. Umělec a astronom Mark Seibold vidět oba přechody nejvnitřenější planety sluneční soustavy v roce 1999 i 2006 dalekohledy se slunečními filtry a vytvořil tuto kresbu Merkuru, jak se "vznáší ve fotosféře" u okraje obrovského slunečního disku. Původní práce je pastel 23 krát 17 palců (58x43cm). Zatímco je ruka umělce přidaná tvůrčím způsobem, tak Seibold se koncentroval na zachycení dojmu siluety Merkuru obklopenou stíny odrážejícími jeho vizuální zkušenost, což není při fotografických expozicích snadné zachytit. Před dnešní dobou kamer se k záznamu teleskopických pozorování slunečních skvrn a přechodů planet kresby používaly daleko více.

Štítky: Merkur, Přechod, Drawing, Artists rendition


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »