Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2170: Nebeské zátiší

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Je to obraz nebo fotografie? Na tomto krásném nebeském zátiší vytvořeném kosmickým štětcem, zobrazeném dalekohledem, zachyceném kamerou a později počítačově zpracovaném září poblíž středu prachová mlhovina NGC 2170. NGC 2170 odráží světlo okolních hvězd a k ní se váží další modré reflekční mlhoviny, červená emisní oblast, mnoho temných absorpčních mlhovin na pozadí barevných hvězd. Podobně jako v běžné domácnosti malíři zátiší často volí za své předměty běžné věci z domácnosti a zde v hmotném hvězdotvorném molekulárním mračnu v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) jsou zobrazeny mraky plynu, prachu a horkých hvězd. Obrovský molekulární mrak Mon R2 je opravdu blízko, odhaduje se, že je vzdálený jenom 2400 světelných let. V této vzdálenosti by mělo plátno 15 světelných let.

Štítky: Nebulas, NGC 2170, Still life


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »