Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Největší Měsíc roku 2009 nad Alpami

Uznání a copyright: Vincent Jacques Sky Shows

Větší Měsíc už tento rok vidět nebude. Minulý víkend bylo možné z téměř kteréhokoliv místa na Zemi v noci vidět největší úplněk roku 2009. Úplněk měl velký úhlový rozměr proto, protože celá fáze nastala, když byl Měsíc velice blízko Zemi. Protože Měsíc Zemi obíhá po eliptické dráze, tak jeho úhlový průměr závisí na tom, jak je blízko největšímu přiblížení (perigeum) nebo jak je blízko k největší vzdálenosti (apogeum). I tak se Měsíc co do plochy a jasnosti jevil jen o 30 procent větší než typický úplněk. Na snímku nahoře z Breil-sur-Roya v jihovýchodní Francii vychází Měsíc v nádherné poloze nad Alpami. Snímek byl sice zachycen obyčejnou digitální kamerou, ale s mimořádným načasováním, takže také zachytil prolétající tryskové letadlo. Největší úplněk roku 2008 byl poslední prosincový úplněk.

Štítky: Měsíc, Airplane, Alps


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »