Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solargraf visutého mostu

Uznání a copyright: Justin Quinnell

Pokud má každý obraz svůj příběh, tak tento vydá na román. Šest měsíců dlouhá expozice vměstnala do jediného pohledu období od 17. prosince 2007 do 21. června 2008. Tento pozoruhodný snímek, který pořídila jednoduchá dírková komora vyrobená z plechovky připevněné k fotografickému papíru, se nazývá solargraf. V popředí se vynořuje Cliftonův visutý most nad Avon River Gorge v Bristolu ve Velké Británii, ale nad ním každý den vycházejí a zapadají denní oblouky Slunce a sledují jeho zářivou stopu na obloze. Tmavé mezery v denní stopách Slunce způsobuje oblačná pokrývka. Sluneční stopy začínají v prosinci nízko a jsou krátké, což odpovídá období kolem zimního slunovratu na severní polokouli. Jak se přibližují k 21. červnu, tak stoupají vzhůru a více a více se prodlužují.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Pinhole photography


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »