Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solargraf visutého mostu

Uznání a copyright: Justin Quinnell

Pokud má každý obraz svůj příběh, tak tento vydá na román. Šest měsíců dlouhá expozice vměstnala do jediného pohledu období od 17. prosince 2007 do 21. června 2008. Tento pozoruhodný snímek, který pořídila jednoduchá dírková komora vyrobená z plechovky připevněné k fotografickému papíru, se nazývá solargraf. V popředí se vynořuje Cliftonův visutý most nad Avon River Gorge v Bristolu ve Velké Británii, ale nad ním každý den vycházejí a zapadají denní oblouky Slunce a sledují jeho zářivou stopu na obloze. Tmavé mezery v denní stopách Slunce způsobuje oblačná pokrývka. Sluneční stopy začínají v prosinci nízko a jsou krátké, což odpovídá období kolem zimního slunovratu na severní polokouli. Jak se přibližují k 21. červnu, tak stoupají vzhůru a více a více se prodlužují.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Pinhole photography


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »