Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solargraf visutého mostu

Uznání a copyright: Justin Quinnell

Pokud má každý obraz svůj příběh, tak tento vydá na román. Šest měsíců dlouhá expozice vměstnala do jediného pohledu období od 17. prosince 2007 do 21. června 2008. Tento pozoruhodný snímek, který pořídila jednoduchá dírková komora vyrobená z plechovky připevněné k fotografickému papíru, se nazývá solargraf. V popředí se vynořuje Cliftonův visutý most nad Avon River Gorge v Bristolu ve Velké Británii, ale nad ním každý den vycházejí a zapadají denní oblouky Slunce a sledují jeho zářivou stopu na obloze. Tmavé mezery v denní stopách Slunce způsobuje oblačná pokrývka. Sluneční stopy začínají v prosinci nízko a jsou krátké, což odpovídá období kolem zimního slunovratu na severní polokouli. Jak se přibližují k 21. červnu, tak stoupají vzhůru a více a více se prodlužují.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Pinhole photography


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »