Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublinová mlhovina

Uznání a copyright: Kent Wood

Tento mezihvězdný útvar rozfouknutý větrem z hmotné hvězdy má překvapivě dobře známý tvar. Tento útvar je katalogizován jako NGC 7635 a je také znám jako Bublinová mlhovina. Barevný teleskopický snímek obsahuje dlouhou expozici přes H alfa filtr a ukazuje podrobnosti této kosmické bubliny a jejího okolí. Přestože tato mlhovina vypadá křehce, tak její průměr 10 světelných let je důkazem probíhajících bouřlivých procesů. Od středu bubliny vpravo nahoře je jasná horká Wolf-Rayetova hvězda s hmotností 10 až 20 krát větší než Slunce. Struktura zářícího plynu je pod náporem prudkého hvězdného větru a intenzivní radiace proti hustšímu materiálu v okolním molekulárním mračnu. Spletitá Bublinová mlhovina se nachází zhruba 11 000 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopea (Cassiopeia).

Štítky: Wolf rayet star, Bubble nebula, NGC 7635


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »