Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa NGC 2419

Uznání a copyright: Richard Hammar

Dva ze tří výrazných objektů na tomto teleskopickém snímku ze zádumčivého nevýrazného souhvězdí Rysa (Lynx) jsou nedaleké hvězdy s paprsky. Tím třetím objektem je vzdálená kulová hvězdokupa NGC 2419 ve vzdálenosti skoro 300 000 světelných let. NGC 2419 se někdy nazývá mezigalaktický tulák, což je titul, který bere v úvahu skutečnost, že třeba vzdálenost k satelitní galaxii Mléčné dráhy k Velkému Magellanovu mračnu je jen asi 160 000 světelných let. NGC 2419 se co do velikosti podobá jiným velkým kulovým hvězdokupám jako je třeba Omega Centauri, samotná je jasná, ale jeví se slabá, protože je tak daleko. NGC 2419 může být ve skutečnosti extragalaktického původu, může být například pozůstatkem malé galaxie, kterou Mléčná dráha zachytila a rozrušila. Její extrémní vzdálenost ji činí obtížnou ke studiu a ke srovnání jejích vlastností s jinými kulovými hvězdokupami, které sídlí v halu naší Mléčné dráhy.

Štítky: Globular star cluster, Ngc2419, Intergalactic wanderer


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »