Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lulin a vzdálené galaxie

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Kometa Lulin sice už na noční obloze slábne, ale uchystala nám některé nádherné kosmické pohledy. Kometa Lulin při svém rychlém pohybu na pozadí hvězd krátce pózovala se Saturnem a Regulem (Alfa Leo). Zde je ale vidět proti poli vzdálených galaxií. Aby byly vidět slabé galaxie pozadí i stopy slábnoucího ohonu komety, tak se tento pozoruhodný obraz skládá z teleskopických expozic pointovaných jak na hvězdy, tak na rychlou kometu. Ty největší galaxie, které jsou vidět vlevo od hlavy komety, neboli komy, jsou katalogizované jako NGC 3016, NGC 3019, NGC 3020 a NGC 3024, a leží ve vzdálenosti asi 100 miliónů světelných let. V době pořízení expozice 28. února byla kometa ve vzdálenosti asi 3,6 světelných minut od Země.

Štítky: Background galaxies, Comet lulin, C/2007n3, Light minute


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »