Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Lulin a vzdálené galaxie

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Kometa Lulin sice už na noční obloze slábne, ale uchystala nám některé nádherné kosmické pohledy. Kometa Lulin při svém rychlém pohybu na pozadí hvězd krátce pózovala se Saturnem a Regulem (Alfa Leo). Zde je ale vidět proti poli vzdálených galaxií. Aby byly vidět slabé galaxie pozadí i stopy slábnoucího ohonu komety, tak se tento pozoruhodný obraz skládá z teleskopických expozic pointovaných jak na hvězdy, tak na rychlou kometu. Ty největší galaxie, které jsou vidět vlevo od hlavy komety, neboli komy, jsou katalogizované jako NGC 3016, NGC 3019, NGC 3020 a NGC 3024, a leží ve vzdálenosti asi 100 miliónů světelných let. V době pořízení expozice 28. února byla kometa ve vzdálenosti asi 3,6 světelných minut od Země.

Štítky: Background galaxies, Comet lulin, C/2007n3, Light minute


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »