Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. březen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. březen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypouklá Europa

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA; reprocessed by Ted Stryk

Ačkoliv se fáze tohoto měsíce může zdát dobře známá, tak měsíc samotný dobře známý není. Tato vypouklá fáze totiž ukazuje část Jupiterova měsíce Europa. Tuto mozaiku snímků pořídila kosmická sonda Galileo při své výpravě k Jupiteru v letech 1995 až 2003. Jsou vidět roviny jasného ledu, pukliny, které běží až k obzoru a tmavé skvrny, které nejspíše obsahují led i půdu. Vyvýšený terén je zvlášť zřetelný u terminátoru, kde vrhá stíny. Europa má téměř stejnou velikost jako pozemský Měsíc, je ale mnohem hladší, vykazuje méně vyvýšenin nebo velkých impaktních kráterů. Údaje i snímky z družice Galileo ukazují, že by pod ledovým povrchem mohly existovat kapalné oceány. K otestování spekulace, že by v těchto oceánech mohl být život, začaly ESA a NASA společně předběžné práce na kosmické sondě Europa Jupiter System Mission, která by při své výpravě měla Europu lépe prozkoumat. Pokud by byl ledový povrch dostatečně tenký, tak by příští výprava mohla spustit hydroboty, které by se prohrabaly do oceánů a hledaly život.

Štítky: Galileo, Europa, Gibbous


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »