Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronaut, který chytil družici

Uznání: STS-51A, NASA

V roce 1984, vysoko nad zemským povrchem, astronaut zachytil družici. Byla to už druhá zachycená družice při tomto letu. Na snímku nahoře astronaut Dale A. Gardner s pomocí jednotky MMU (Manned Maneuvering Unit) volně poletuje a začíná připojovat řídící zařízení zvané Stinger k rotující družici Westar 6. Komunikační družici Westar 6 selhal raketový motor, takže nemohla vstoupit na geosynchronní dráhu. Obě družice, Palapa B-2 i Westar 6, byly navedeny do nákladového prostoru raketoplánu Discovery a vráceny na Zemi. Družice Westar 6 byla potom opravena a prodána.

Štítky: Kosmonaut, MMU, Westar 6


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »