Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z pozemského Měsíce

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Jak se tato sferule ocitla na Měsíci? Když dopadne meteorit na Měsíc, tak energie dopadu roztaví část zasažených hornin, z nichž se část může ochladit do maličkých skleněných kuliček. Ve vzorcích lunární půdy, které zpět na Zemi přivezly výpravy Apollo, bylo mnoho takových skleněných kuliček. Na snímku nahoře je jedna taková skleněná sferule, která měří jen čtvrtinu milimetru. Tato sferule je zvlášť zajímavá, protože se stala obětí ještě menšího impaktu. Vlevo nahoře je vidět miniaturní impaktní kráter obklopený fragmentovanou oblastí způsobenou rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha takových impaktů mohou astronomové odhadnout historii vzniku kráterů na našem Měsíci.

Štítky: Sferule, Earth's moon, Micrometeorite


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »