Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pauliho vylučovací princip: Proč se nezhroutíte dovnitř

Uznání a copyright: Andrew Truscott & Randall Hulet (Rice U.)

Proč se hmota jen nenabírá na sebe? Stejný princip, který chrání neutronové hvězdy a bílé trpaslíky od imploze také chrání od imploze lidi a činí normální hmotu většinou prázdným prostorem. Tato pozorovaná příčina je známa jako Pauliho vylučovací princip. Tento princip říká, že identické fermiony, jeden z fundamentálních typů hmoty, nemohou být na stejném místě ve stejném čase se stejnou orientací. Jiný typ hmoty, bosony, tuto vlastnost nemají, jak bylo nedávno demonstrováno vytvořením Bose-Einsteinových kondenzátů. Pauliho vylučovací princip byl počátkem tohoto desetiletí graficky demonstrován na snímku nahoře v mračnech ze dvou izotopů lithia, levé mračno se skládalo z bosonů, zatímco pravé z fermionů. Jak klesá teplota, tak se bosony na sebe nabalují, zatímco fermiony zůstávají více odděleny. Důvod, proč je Pauliho vylučovací princip skutečný a fyzikální hranice tohoto principu zůstávají neznámé.

Štítky: Fermions, Bosons, Pauli Exclusion Principle


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »