Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pauliho vylučovací princip: Proč se nezhroutíte dovnitř

Uznání a copyright: Andrew Truscott & Randall Hulet (Rice U.)

Proč se hmota jen nenabírá na sebe? Stejný princip, který chrání neutronové hvězdy a bílé trpaslíky od imploze také chrání od imploze lidi a činí normální hmotu většinou prázdným prostorem. Tato pozorovaná příčina je známa jako Pauliho vylučovací princip. Tento princip říká, že identické fermiony, jeden z fundamentálních typů hmoty, nemohou být na stejném místě ve stejném čase se stejnou orientací. Jiný typ hmoty, bosony, tuto vlastnost nemají, jak bylo nedávno demonstrováno vytvořením Bose-Einsteinových kondenzátů. Pauliho vylučovací princip byl počátkem tohoto desetiletí graficky demonstrován na snímku nahoře v mračnech ze dvou izotopů lithia, levé mračno se skládalo z bosonů, zatímco pravé z fermionů. Jak klesá teplota, tak se bosony na sebe nabalují, zatímco fermiony zůstávají více odděleny. Důvod, proč je Pauliho vylučovací princip skutečný a fyzikální hranice tohoto principu zůstávají neznámé.

Štítky: Fermions, Bosons, Pauli Exclusion Principle


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »