Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý měsíc s Plejádami

Uznání a copyright: Anna Morris

Krásnou západní večerní oblohu nad San Antoniem v Texasu zdobí v den březnové rovnodennosti srpek mladého Měsíce spolu s hvězdami Plejád. Tento digitální obraz vznikl zpracováním mnohonásobných expozic této nebeské scény a kromě hvězd v Plejádách jsou vidět i podrobnosti jasného povrchu Měsíce. Na astronomických snímcích dobře známých Plejád jsou vidět modré reflekční mlhoviny, ale zde je jasné měsíční světlo zahnalo pryč. Během této konkrétní noci mohli pozorovatelé v Jižní a Střední Americe pozorovat, jak 5 dní starý Měsíc zakrývá nebo přechází před některými nejjasnějšími hvězdami v Plejádách.

Štítky: Hvězdokupa, Zákryt, Plejády, Rovnodennost, Crescent moon


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »