Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý měsíc s Plejádami

Uznání a copyright: Anna Morris

Krásnou západní večerní oblohu nad San Antoniem v Texasu zdobí v den březnové rovnodennosti srpek mladého Měsíce spolu s hvězdami Plejád. Tento digitální obraz vznikl zpracováním mnohonásobných expozic této nebeské scény a kromě hvězd v Plejádách jsou vidět i podrobnosti jasného povrchu Měsíce. Na astronomických snímcích dobře známých Plejád jsou vidět modré reflekční mlhoviny, ale zde je jasné měsíční světlo zahnalo pryč. Během této konkrétní noci mohli pozorovatelé v Jižní a Střední Americe pozorovat, jak 5 dní starý Měsíc zakrývá nebo přechází před některými nejjasnějšími hvězdami v Plejádách.

Štítky: Hvězdokupa, Zákryt, Plejády, Rovnodennost, Crescent moon


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »