Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladý měsíc s Plejádami

Uznání a copyright: Anna Morris

Krásnou západní večerní oblohu nad San Antoniem v Texasu zdobí v den březnové rovnodennosti srpek mladého Měsíce spolu s hvězdami Plejád. Tento digitální obraz vznikl zpracováním mnohonásobných expozic této nebeské scény a kromě hvězd v Plejádách jsou vidět i podrobnosti jasného povrchu Měsíce. Na astronomických snímcích dobře známých Plejád jsou vidět modré reflekční mlhoviny, ale zde je jasné měsíční světlo zahnalo pryč. Během této konkrétní noci mohli pozorovatelé v Jižní a Střední Americe pozorovat, jak 5 dní starý Měsíc zakrývá nebo přechází před některými nejjasnějšími hvězdami v Plejádách.

Štítky: Hvězdokupa, Zákryt, Plejády, Rovnodennost, Crescent moon


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »