Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsek východu v kráteru Hesiodus

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Hory a stěny kráterů na tomto teleskopickém snímku lunárního terminátoru, neboli rozhraní dne a noci, vrhají ostré stíny. Při pohledu z lunárního povrchu poblíž terminátoru by vycházelo Slunce a bylo by stále těsně nad obzorem. Ale vložený obrázek vlevo zvýrazňuje ještě prchavější jev při východu. Sluneční světlo proudí mezerou ve východní stěně 45 kilometrů širokého kráteru Hesiodus pod plochým úhlem a vytváří dlouhý vycházející paprsek, který hraje na jinak ještě zastíněném dnu kráteru. Paprsky východu mají krátké trvání, ale mohou být pěknou podívanou pro pozorovatele Měsíce s dalekohledem. V kráteru Hesiodus i v dalších kráterech lze načasování paprsků vypočítat podle místa pozorovatele. Tento snímek první čtvrti byl pořízen 22. února ve 23:45 UT ve Stuttgartu v Německu. Ten velký kráter vpravo na vloženém snímku je kráter Pitatus. Oba krátery jsou dole v kroužku.

Štítky: Měsíc, Východ slunce, Kráter, Shadow, Terminator, Hesiodus


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter_Mesiac_Venuša

19.5. 2026 o 21:46 cez Canon 350+50mm objektív, 1s

Další informace »