Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars v Jesličkách

Image Credit & Copyright: John Ambrose

Mars zářil na noční obloze velice jasně v minulé lednové opozici mezi hvězdami v souhvězdí Raka (Cancer). Rudá planeta od té doby zeslábla, ale v dubnu a květnu bude stále ještě v Raku. V polovině dubna se Mars pohyboval pozoruhodně blízko slavné hvězdokupě M44, Jesličkám. M44 má též starší latinské jméno Praesepe, což znamená kolébku nebo jesličky. Tato časová 60 sekundová expozice zachytila 14. dubna ve středu pole žlutý Mars a M44, zdánlivě na dosah od borovice. Hvězdy v M44 jsou pochopitelně asi 600 světelných let daleko, zatímco Mars byl vzdálen od Země něco kolem 600 světelných sekund. Tato digitální fotografie byla pořízena kamerou upevněnou na hvězdy sledujícím dalekohledu pod tmavou oblohou z tábořiště ve Virginii v USA. Projíždějící auto během expozice krátce osvítilo větve stromu.

Štítky: Mars, M44, Praesepe


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »