Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ruka pulzaru

Uznání: P. Slane (Harvard-Smithsonian CfA) et al., CXC, NASA

Co se pulzarů týče, tak PSR B1509-58 se zdá být mladý. Světlo z výbuchu supernovy, která ho zrodila, k Zemi poprvé doletělo před asi 1700 lety. Tato zmagnetizovaná, 20kilometrová neutronová hvězda rotuje 7krát za sekundu a je kosmickým dynamem, které pohání vítr nabitých částic. Tento energetický vítr vytváří okolní rentgenovou zář mlhoviny na tomto skvělém snímku z rentgenové observatoře Chandra. Nízkoenergetické rentgenové paprsky jsou červené, střední energie jsou zelené a vysoké modré. Pulzar samotný je v jasné centrální oblasti. Komplikovaná struktura této mlhoviny připomíná ruku. PSR B1509-58 je asi 17 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Kružítko (Circinus). V této vzdálenosti obraz z Chandry zabírá asi 100 světelných let.

Štítky: Rentgenový, Pulsar, Neutronová hvězda, Psr b1509-58, Pulsar wind nebula


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »