Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor z roku 1860

by Frederic Church
Courtesy: Judith Filenbaum Hernstadt (painting photographed by Gerald L. Carr)

Americký malíř krajin Frederic Church (1826-1900) ze školy Hudson River School maloval to, co viděl v přírodě. A 20. července 1860 uviděl, jak oblohou nad Catskill letí nádherný řetězec bolidů, velice vzácné, o Zemi se otírající procesí meteorů. Básník Walt Whitman (1819-1892) z New York City také napsal o "... zvláštním velkém procesí meteorů, které se třpytily a zhasínaly, létaly nad našimi hlavami" ve své básni Rok meteorů (1859-60). Ovšem na inspiraci Whitmanova textu se zapomnělo. Jeho astronomický význam se stal záhadou a předmětem akademických debat fyzici Texaské státní univerzity Donald Olson a Russell Doescher, profesorka angličtiny Marilynn Olson a výtečný student Ava Pope nalezli zprávy, které dokumentovaly datum a čas nádherného procesí meteorů. K průlomu došlo po spojení s poměrně málo známou malbou malíře Churche. Tato forenzní práce astronomického týmu byla příhodně publikována u příležitosti 150 let výročí této kosmické události, která inspirovala jak básníka, tak i malíře.

Štítky: Meteor, Bolid, Earthgrazer, Walt whitman, Frederic church


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »