Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor z roku 1860

by Frederic Church
Courtesy: Judith Filenbaum Hernstadt (painting photographed by Gerald L. Carr)

Americký malíř krajin Frederic Church (1826-1900) ze školy Hudson River School maloval to, co viděl v přírodě. A 20. července 1860 uviděl, jak oblohou nad Catskill letí nádherný řetězec bolidů, velice vzácné, o Zemi se otírající procesí meteorů. Básník Walt Whitman (1819-1892) z New York City také napsal o "... zvláštním velkém procesí meteorů, které se třpytily a zhasínaly, létaly nad našimi hlavami" ve své básni Rok meteorů (1859-60). Ovšem na inspiraci Whitmanova textu se zapomnělo. Jeho astronomický význam se stal záhadou a předmětem akademických debat fyzici Texaské státní univerzity Donald Olson a Russell Doescher, profesorka angličtiny Marilynn Olson a výtečný student Ava Pope nalezli zprávy, které dokumentovaly datum a čas nádherného procesí meteorů. K průlomu došlo po spojení s poměrně málo známou malbou malíře Churche. Tato forenzní práce astronomického týmu byla příhodně publikována u příležitosti 150 let výročí této kosmické události, která inspirovala jak básníka, tak i malíře.

Štítky: Meteor, Bolid, Earthgrazer, Walt whitman, Frederic church


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »