Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor z roku 1860

by Frederic Church
Courtesy: Judith Filenbaum Hernstadt (painting photographed by Gerald L. Carr)

Americký malíř krajin Frederic Church (1826-1900) ze školy Hudson River School maloval to, co viděl v přírodě. A 20. července 1860 uviděl, jak oblohou nad Catskill letí nádherný řetězec bolidů, velice vzácné, o Zemi se otírající procesí meteorů. Básník Walt Whitman (1819-1892) z New York City také napsal o "... zvláštním velkém procesí meteorů, které se třpytily a zhasínaly, létaly nad našimi hlavami" ve své básni Rok meteorů (1859-60). Ovšem na inspiraci Whitmanova textu se zapomnělo. Jeho astronomický význam se stal záhadou a předmětem akademických debat fyzici Texaské státní univerzity Donald Olson a Russell Doescher, profesorka angličtiny Marilynn Olson a výtečný student Ava Pope nalezli zprávy, které dokumentovaly datum a čas nádherného procesí meteorů. K průlomu došlo po spojení s poměrně málo známou malbou malíře Churche. Tato forenzní práce astronomického týmu byla příhodně publikována u příležitosti 150 let výročí této kosmické události, která inspirovala jak básníka, tak i malíře.

Štítky: Meteor, Bolid, Earthgrazer, Walt whitman, Frederic church


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »