Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kulová hvězdokupa NGC 6934

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope

Kulové hvězdokupy sídlí v halu naší Galaxie Mléčné dráhy. Tato gravitačně vázaná, kulová uskupení typicky několika set tisíc hvězd jsou stará, starší než hvězdy v galaktickém disku. Měření stáří kulových hvězdokup vymezuje věk Vesmíru (musí být starší než hvězdy v něm!) a určení jejich přesné vzdálenosti představuje příčku na astronomickém žebříčku vzdáleností. Kulová hvězdokupa NGC 6934 se nachází ve vzdálenosti asi 50 000 světelných let v souhvězdí Delfín (Delphinus). Tento ostrý snímek z Hubblovy kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) zabírá v této vzdálenosti asi 50 světelných let. Odhaduje se, že hvězdy v této kupě jsou staré až 10 miliard let.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Hubble, Ngc6934, Galactic halo


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »