Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapivě častá měsíční zemětřesení

Uznání: Neil Armstrong, Apollo 11 Crew, GRIN, NASA

Proč je tak mnoho měsíčních zemětřesení? Nedávné opakované analýzy dat ze seismometrů, které na Měsíci zanechaly výpravy Apolla po svém přistání ukázaly, že překvapivý počet měsíčních zemětřesení nastává do 30 kilometrů pod povrchem. Mezi lety 1972 až 1977 bylo v datech detekováno 28 měsíčních zemětřesení. Tato "měsíční třesení" nebyla dost silná na to, aby pohla nábytkem, ale tuhá skála na Měsící vibrovala po mnoho minut, výrazně déle, než u měkkých hornin při zemětřesení na Zemi. Příčina měsíčních zemětřesení zůstává neznámá, jedna z hypotéz tvrdí, že vibrace jsou způsobovány sesuvy půdy v kráterech. Ať už je příčina jakákoliv, tak příští měsíční budovy budou muset odolávat častému zemětřesení. Na snímku nahoře z roku 1969 stojí astronaut Apolla 11 Buzz Aldrin za právě nedávno umístěným lunárním seismometrem a dívá se zpátky k lunárnímu přistávacímu modulu.

Štítky: Apollo 11, Moonquakes, Moon landings


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »