Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Heliosu

Uznání: Carla Thomas, courtesy DFRC, NASA

Téměř sto let po historickém letu bratří Wrightů v prosinci 1903 vzlétl sluncem poháněný letoun NASA pojmenovaný na Helios. Na snímku nahoře je vidět dálkově pilotovaný Helios v srpnu 2001 letící rychlostí 40 kilometrů za hodinu na obloze ve výši 3000 metrů severozápadně od Kauai na Havaji v USA. Toto vpodstatě ultralehké létající křídlo se 14 elektrickými motory postavila firma AeroVironment Inc. Impozantní křídlo Heliosu o rozpětí 247 stop překonává rozpětí a dokonce i délku Boeing 747 a pokrývají je sluneční články. Prototypový letoun stoupal v denních hodinách až nakonec dosáhnul výšky téměř 30 000 metrů a tak překonal rekordy pro neraketová letadla. Helios sloužil jako technologický demonstrátor, ale v extrémně řídkém ovzduší 30 000 metrů nad Zemí se let Heliosu téměř přiblížil podmínkám okřídleného letu v atmosféře Marsu.

Štítky: Airplane, Helios, Solar power


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »