Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Let Heliosu

Uznání: Carla Thomas, courtesy DFRC, NASA

Téměř sto let po historickém letu bratří Wrightů v prosinci 1903 vzlétl sluncem poháněný letoun NASA pojmenovaný na Helios. Na snímku nahoře je vidět dálkově pilotovaný Helios v srpnu 2001 letící rychlostí 40 kilometrů za hodinu na obloze ve výši 3000 metrů severozápadně od Kauai na Havaji v USA. Toto vpodstatě ultralehké létající křídlo se 14 elektrickými motory postavila firma AeroVironment Inc. Impozantní křídlo Heliosu o rozpětí 247 stop překonává rozpětí a dokonce i délku Boeing 747 a pokrývají je sluneční články. Prototypový letoun stoupal v denních hodinách až nakonec dosáhnul výšky téměř 30 000 metrů a tak překonal rekordy pro neraketová letadla. Helios sloužil jako technologický demonstrátor, ale v extrémně řídkém ovzduší 30 000 metrů nad Zemí se let Heliosu téměř přiblížil podmínkám okřídleného letu v atmosféře Marsu.

Štítky: Airplane, Helios, Solar power


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »