Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Představení komety Garradd

Uznání a copyright: John Chumack (Galactic Images)

Další velká sněhová koule se valí ke Slunci. Kometu Garradd objevil před dvěma roky Gordon Garradd v Austrálii a nyní je při deváté vizuální magnitudě vidět i malými dalekohledy. Tato kometa nese oficiální označení C/2009 P1 (Garradd) a bude se asi nadále zjasňovat, přičemž nedávné předpovědi umísťují vrchol jasnosti v únoru 2012 na šestou nebo sedmou magnitudu, těsně pod viditelnost pouhým okem. Kometa Garradd již ukazuje krátký ohon, který je na negativním snímku nahoře pořízeném z Yellow Springs, Ohio, USA vidět jako protažená mlhavá šmouha. Do vnitřní Sluneční soustavy se v současnosti přibližují i další komety, přičemž se také zjasňují, včetně komety C/2010 X1 (Elenin), která počátkem září dosáhne téměř šesté magnitudy, 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková na svém vrcholu v polovině srpna zřejmě překročí osmou magnitudu a C/2011 L4 (PANSTARRS) se může dokonce v prvních měsících roku 2013 stát viditelnou i pouhým okem.

Štítky: Sluneční soustava, Comet Garradd, Snowball


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »