Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 474: Kosmický mixér

Uznání a copyright: P.-A. Duc (CEA, CFHT)

Co se děje s galaxií NGC 474? Mnohonásobné emisní vrstvy se jeví podivně komplexní a na hloubkových snímcích této eliptické galaxie nečekaně poskytují vzhled celkem bez nějakých útvarů. Příčina obálek je v současnosti neznámá, ale možná se vztahují ke slapovým ohonů trosek po absorbci četných malých galaxií v minulých miliardách let. Obálky by také mohly být jak kruhové vlny na rybníku, kdy právě probíhající srážka se spirální galaxií hned nahoře nad NGC 474 způsobuje v galaktickém obrovi hustotní vlny. Ať už je příčina jakákoliv, tak obrázek nahoře podtrhuje rostoucí srozumění s tím, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly v nedávné minulosti a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou opravdu hladká, ale mají složitou strukturu vyvolanou častými interakcemi a akrecemi s malými okolními galaxiemi. Halo naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy je jedním z takových případů nečekané složitosti. NGC 474 má asi 250 000 světelných let a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces).

Štítky: Elliptical galaxy, NGC 474, Galaxy shells


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »