Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejchladnější hnědý trpaslík

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE

Tento kosmický snímek pořízený družicí NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) zachycuje množství slabých hvězd a vzdálených galaxií v souhvězdí Lyry na vlnových délkách delších než je viditelné světlo. Ovšem zakroužkovaný objekt ve středu není docela hvězda. Objekt je katalogizován jako WISE 1828+2650, nachází se 40 světelných let od Slunce a v současnosti je to nejstudenější známý hnědý trpaslík. Hnědý trpaslík začíná jako hvězda gravitačním kolapsem hustého mračna plynu a prachu, ovšem nemá dostatek hmotnosti na dosažení teploty a hustoty jádra, při které by se zažehlo slučování vodíku jako stabilního zdroje energie hvězd. Místo toho selhavší hvězda chládne a většinu svého světla emituje v infračervených vlnových délkách. Je pozoruhodné, že hnědí trpaslíci mají zhruba velikost planety Jupiter. Jak chladný je hnědý trpaslík WISE 1828+2650? U hnědých trpaslíků byly naměřeny povrchové teploty až 1400°C (2600°F), ale tento hnědý trpaslík, který patří do spektrální třídy Y, má odhadovanou teplotu teplejší místnosti, méně než asi 27°C (80°F).

Štítky: Hnědý trpaslík, Infračervený, Wise


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »