Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejchladnější hnědý trpaslík

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE

Tento kosmický snímek pořízený družicí NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) zachycuje množství slabých hvězd a vzdálených galaxií v souhvězdí Lyry na vlnových délkách delších než je viditelné světlo. Ovšem zakroužkovaný objekt ve středu není docela hvězda. Objekt je katalogizován jako WISE 1828+2650, nachází se 40 světelných let od Slunce a v současnosti je to nejstudenější známý hnědý trpaslík. Hnědý trpaslík začíná jako hvězda gravitačním kolapsem hustého mračna plynu a prachu, ovšem nemá dostatek hmotnosti na dosažení teploty a hustoty jádra, při které by se zažehlo slučování vodíku jako stabilního zdroje energie hvězd. Místo toho selhavší hvězda chládne a většinu svého světla emituje v infračervených vlnových délkách. Je pozoruhodné, že hnědí trpaslíci mají zhruba velikost planety Jupiter. Jak chladný je hnědý trpaslík WISE 1828+2650? U hnědých trpaslíků byly naměřeny povrchové teploty až 1400°C (2600°F), ale tento hnědý trpaslík, který patří do spektrální třídy Y, má odhadovanou teplotu teplejší místnosti, méně než asi 27°C (80°F).

Štítky: Hnědý trpaslík, Infračervený, Wise


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »