Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3521: Galaxie v Bublině

Uznání a copyright: R Jay Gabany (Blackbird Obs.), Collaboration: David Martinez-Delgado (MPIA, IAC), et al.

Nádherná spirální galaxie NGC 3521 je vzdálená zhruba 35 miliónů světelných let v souhvězdí Lva. NGC 3521 je na pozemské obloze poměrně jasná, takže je snadno vidět i malými dalekohledy, ale amaterští astrofotografové ji často přehlížejí ve prospěch jiných spirálních galaxií ve Lvu jako jsou M66 a M65. Na tomto barvitém kosmickém portrétu ji ale není možné přehlédnout. Galaxie měří asi 50 000 světelných let a vykazuje charakteristická nepravidelná spirální ramena protkaná prachem, růžovými hvězdotvornými oblastmi a hvězdokupami mladých modrých hvězd. Je pozoruhodné, že na tomto hloubkovém snímku je NGC 3521 vidět zanořená do obřích bublinovitých obálek. Obálky jsou nejspíš slapovými troskami, proudy hvězd odtržené od satelitních galaxií, které se ve vzdálené minulosti sloučily s NGC 3521.

Štítky: Spirální galaxie, Merger, Satellite galaxy, Star stream, Ngc3521


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »