Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářijová polární záře

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka / TWAN / www.blue-moon.ca

Dnes v 09:50 UT nastává zářijová podzimní rovnodennost. Když Slunce při své cestě na jih překročí rovník, tak na jižní polokouli začíná jaro a na severní podzim. A přestože je sezónní spojení stále záhadou, tak jaro i podzim přinášejí vzrůst geomagnetických bouří. Rovnodennost také znamená příchod dobrého období pro pozorování polárních září, jelikož se noci na severu prodlužují. Tyto záclony zářijového mihotavého zeleného světla, které se prostírá po nádherné noční obloze, byly zachyceny počátkem tohoto měsíce. V popředí leží Hidden Lake Territorial Park poblíž Yellowknife v severozápadních teritoriích Kanady. Klidná voda odráží polární záři a stopy hvězd prosvítají přes kouzelnou záři oblohy. Polární záře pochopitelně září ve výškách kolem 100 kilometrů, takže jsou vidět i z vesmíru.

Štítky: Rovnodennost, Polární záře, Aurora season


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »